Podwójna stawka wynagrodzenia dla solidnego płatnika
Od 1 lipca 2022 r. płatnicy mogą odliczyć 0,6 proc. terminowo przekazanych zaliczek na PIT. Podwyżka ma związek z ostatnimi zmianami systemu podatkowego, które obciążyły budżety firm.
Jeżeli dotychczas pracodawca nie naliczał przysługującego mu wynagrodzenia, warto zastanowić się nad wdrożeniem tego rozwiązania. Może to przynieść wymierne korzyści finansowe bez generowania istotnych nakładów pracy.
Uzasadniona premia
Płatnik podatku ma obowiązek obliczenia, poboru oraz wpłaty podatku urzędowi skarbowemu we właściwym terminie. Z tytułu terminowej wpłaty podatków pobranych na rzecz budżetu państwa przysługuje mu wynagrodzenie, o czym stanowi art. 28 Ordynacji podatkowej.
Przesłankami, od których łącznego spełnienia uzależnione jest prawo płatnika do wynagrodzenia, są:
∑ pobór podatku od podatnika oraz
∑ terminowa wpłata podatku do urzędu skarbowego.
Podstawą wymiaru wynagrodzenia są kwoty pobranych i wpłaconych do budżetu państwa podatków, rozumianych także jako zaliczki na podatek (np. zaliczki od wynagrodzeń pracowników, zleceniobiorców).
Kwotę należnego wynagrodzenia potrąca się z podatków pobranych przez płatników, pomniejszając kwoty odprowadzane do urzędu skarbowego. Wysokość potrąceń należy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta